kolmapäev, 30. juuli 2008

Okupatsioonimonument, I

Vene tank Narva jõe ja Narva-Jõesuu tee vahel

Narva vasakul kaldal, toru kagu, st Eesti poole, seisab punast viisnurka kandev tank T-34/85, mida tänapäeval reklaamitakse turismi- ning kultusobjektina. Viimast mitte üksi Punaarmee veteranidele.

See on ammu kultus- ja meelispaik (laius-pikkuskraadid 59°25'1.56"N 28°8'26.91"E) kooselu sõlmivaile noorpaaridele. Nagu Tallinnas surmaingel Russalka jalamile, nii ohverdavad Narva abiellujad selle jõngi mälestise juurde ja tavaliselt roomikute alla lilli, sidudes pealekauba värvilisi linte tankitoru külge, endi abieluõnneks.

Narva vabastusmüüti õhutava tanki omanik on Põhjaranniku andmeil Narva linnavõim. Kuigi tank koos postamendiga pole formaalselt mälestusmärk ega ole lehe kinnitusel vastavasse registrisse kantud, uuendab Narva aeg-ajalt oma kulul sõjamasina värvkatet: teras vuntsitakse roheliseks ja üle joonistatakse punatäht. Tank asub linna haldusalal.
Aastal 2004 Virumaad väisanud justiitsminister väljendas punalummutist kohates oma nördimust ja imestas, miks sealsed eestlased tanki veel ära koristanud pole. Kuid kohalikud võimud ei lugenud ministri sõnu päevakäsuks. Vastupidi, sellele lisati teabetulp (foto paremal), mis rõhutab rajatise erakordsust Eestis. Mis see tähendab? Kas kohalike võimurite enesepettust või jultund häma?
Teiste sarnaste okupatsioonimonumentide käekäiku on tabanud häving või pensionipõli muusemites.
Võrumaal Haanja ning Luhamaa teede hargnemiskohas võeti tank maha juba 1990. aasta algul ning viidi EPT hoovi hoiule, hiljem hävitati Aegviidu polügoonil.
Puhkepajukil on Pärnu-Sindi maantee ääres Lodja bussipeatuses seisnud tank, see viidi Lagedi Vabadusvõitluse Muusemisse.
Valga juures olnud tank lasti vene aja lõpul lömmi ja on tänaseks kohalikus piirivalve-muusemis.
Narva kandis tänaseni anastuse ideed teeniva masina lähisugulasi, so sama tüüpi tanke leidub Eestis veel:
• Tartumaal Elva lähedal Heino Prosti erakogus on kümnend varem Mäksal pjedestaalile upitatud ning kevadel 1990 värvilisi lilli täis maalitud T-34, mis seejärel teisaldati...
• Ida-Virumaal hiljuti Konnajärve mudast välja tiritud T-34 on kollektsionäär Igor Sedunovi valduses.

Avalik-õiguslik tank? Narva marumuulaste panus õilistamaks punaanastust

Fotod Google'i kaardilt ja linkides DM-ilt, albumist “Nõukogude Eesti” (1985) ja veebifoorumist www.militaar.net

1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

Hellar Grabbi:
Viimasel ajal on meid vapustanud sündmused ühenduses Lihulasse ja Tõnismäele püstitatud sõdurikujutistega. See näitab, kui suur sümboolne tähtsus ja mõju on mälestusmärkidel. Raamatus leiame mõlemad monumendid koos juurdekuuluva andmestikuga. Ly Lehtmets on oma koostatud entsüklopeedilisse koguteosesse "Kivid kõnelevad" kaasanud ka Nõukogude ajal pandud mälestisi nagu Riigikülas postamendi otsas võidutsev vene tank, mis taasiseseisvumisjärgse EV valitsuste saamatuse sümbolina seisab just sel kohal, kus langesid kümned, kui mitte sajad isamaad kaitsnud eestlased. Neile pole Narva jõe kaldale pandud mälestustahvlitki.