teisipäev, 13. märts 2012

Kristi Tammiku džässilik tee

Kristi Tammik «Piirilkõndija tee: Nõukogude Eestist vabasse Euroopasse» (Tln, 2012, 192lk) Kõvad kaaned. Hind 15,345€

Kristi Tammiku eluloo-raamat nägi autori ja Varraku koostööna ilmavalgust jaanuaris 2012. Kirjastja ütleb reklaamis võltsi suurustamiseta ja tabavalt:

See on raamat hingerahu poole püüdlemisest, abiks muusika, raamatud ja kallid inimesed.
Lugeja võib timmida oma häälestuse veel täpsemaks avapeatükis autori poolt kaasteelisele ulatatud võtmega…
* * *

Kallis lugeja, langetades pea Sinu ees, esitan vaikse palve: tule koos minuga, kingi oma usaldus ja improviseeri koos minuga — teemaks minu Tee, harmooniaks kogetu! Laseme end kanda kõrgematel jõududel ja kogeme ühise loome rõõmu… jam-session. Ühiseks instrumendiks on eesti keel, meie emakeel. Minu siiras armastus selle vastu lubab teha selle ettepaneku. Ja ma ei karda, et me teineteisest aru ei saa.
Tõnis MägiMalle Tandre (Simmon)Kristi ja Raivo Tammik enne viimaste Läände-lahkumist. Foto raamatust «Piirilkõndija…» (lk 69)
Autor on isiklikku lugu vahendanud niivõrd ehedalt, et loetut = teise inimese elu = arvustada või ülerääkida oleks lausa kohatu. Sestap võiks Kristi Tammikust mitte-kuulnule piisata järgnevast taustandmestikust.

Kristi Tammik (*8. VI 1941) neiuna Kärmas, on elu eri etappidel olnud varieteelaulja, raadio-ajakirjanik ning moelooja; ja mh on ta töötanud Inturisti giidi ning Tallinna teeninduskombinaadi Junor juuksurina. Tema teine, septembris 1968 sõlmitud abielu džässmuusiku, pianisti ja helilooja Raivo Tammikuga kinkis 1970-kümnendi Eestile poplaulude viljaka loojapaari, Raivo viisidele lõi sõnad reeglina Kristi. Kevadel 1975 otsustas abielu-paar jääda alaliselt Läände, see juhtus nende teisel külaskäigul Kristi ema juurde Põhja-Saksamaal. Juunis esitatud poliitilise varjupaiga taotluse järel ulatus sõnum põgenikepaarist lehtede ja tuttavate kaudu RFE—RL-ini Münchenis, ja sinna, Saksamaa teise otsa, kus oli äsja loodud eesti raadiotoimetus, Kristi kutsutigi. Kompartei, KGB ja sovetliku agitpropi meistrid kuulutasid ta seejärel n-ö kodumaa reeturiks ja levitasid kogu järgneva kümnendi tema kohta igasugu laimulugusid. Kahekümne aasta jooksul tegeles Kristi Tammik Raadio Vaba Eruoopas — Vabadusraadios saatejuhtimise, uudiste ja välispoliitiliste kommentaaride kõrval ka laupäeva-õhtuse autorisaatega «Vikerkava» (saatekõlliks oli Raivo Tammiku "Vaikne öö"), mis püsis eetris enam kui tosin aastat. Alates 1990-kümnendist on ta jälle külastanud korduvalt Eestit. Tolle kümnendi keskel loobus Tammik Eesti kodakondsusest ja sajandi lõpupoole astus Münchenis viimaks üles moekunstnikuna; tema autorirõivaste firmamärk oli Misty, toodang teostus Eestis ja turg asus Saksamaal. Eesti laiem avalikkus nägi teda viimati suvel 2011 noortelaulupeol kummardamas laulurahvale R&K Tammiku «Öölaulu» esituse järel…«Piirilkõndija…» lk 48:
Seekord jõudsid enne eesriide avamist kuulajateni ühe meloodia akordid, mille tähendust tundis selles saalis vaid kaks inimest: Raivo ja mina. Dream Gipsy — minu lemmiklugu Bill Evansi & Jim Halli plaadilt Undercurrent, meie armastuse algul ostetud plaadilt. Valusalt igatseva loo teema kulmineerub klaveri—kitarri dialoogis, kirglikus rütmilabürindis, mis nõuab südamelt viimase… Kuni tuikamiseni, raugemiseni, naasmiseni igatsusse, mis jääb kummitama…

* * *
Veebruari keskel jõudis Kuku-raadios eetrisse ja on ka Kuku.EE taskuhäälingu kaudu järelkuulatav Tammiku käsikirjast nopitud katkendite sari, kokku pooletunnine kompilatsioon Kristi Aule esituses — audio 24MbMedia.Kuku.EE/jarjejutt/jarjejutt20120217.mp3
millele vastavad lõigud rmt-s on lk-del 49… 68… 85… 91… Osalt eelnevat täiendav või sellega kattuv lõigustik ilmus Tammiku teosest (lk-d 11… 13, 32… 38, 44-49, 68-71) ka ühes meie hääbuvas päevalehes 26. II 2012 — vt WWW.EPL.EE/news/kultuur/raamatukatkend-piirilkondija-tee-noukogude-eestist-vabasse-euroopasse.d?id=63973573

Varraku kirjastus on loetavaks teinud pisut pikema osa, raamatu algusest kuni lk-ni 20 ning lk-d 68-72 — vt PDF-failina WWW.Varrak.EE/files/4/10291

NB! Raamatust jäi välja biofüüsik Dieter Broersi teosest (R)Evolution 2012: Warum die Menschheit vor einem Evolutionssprung steht inspireeritud peatükk "2012"

* * *

Kristi Tammik ja Ants Tael (MC) «Piirilkõndija…» esitlusel Solarise keskuses

Märtsis 2012 oli Tallinnas «Piirilkõndija tee» esitlus — vt YouTube'is. Allpool paar väljanopitud mõtet ja üks videomeenutus sellest.

Kristi oma raamatust:
See on jäägitult siiras pihtimus oma rahvale ja armastusavaldus kaasmaalastele…

* * *

Raamatust on kujunenud miskit pidi ood Raivole. Ja ma olen sellega rahul, sest Raivo on inimene, kes avas minu jaoks ukse džässmuusikasse ja setõttu paneksin ma tema auks kas või iga päev kuskil uue puu kasvama…

* * *

1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

The renowned jazz pianist’s first major initiative since being named a UNESCO Goodwill Ambassador last July /2011/ is to establish International Jazz Day to be held on April 30 /2012/ of every year. That date coincides with the last day of what has been celebrated as Jazz Appreciation Month in the US.