pühapäev, 4. juuli 2010

Öö- või Päevarüütel?

Spioonifilm rikub publikut. Kruvib üldsuse ootuse ülemeelikult kõrgele. Nii ei usuta enam isegi sellist luurevõrku paljastavat uudist, mis enneolematu detailsusega dokumenteeritud. Siit sõbralik hoiatus — salaagentuuri elu ja võitlus ei ole veeranditki nii äge kui teles või kinos. Või ses värskes linateoses, kus peaosas Tom Cruise.

Ameerika filmikriitikute peksupoisiks sattunud Knight & Day (Nagu öö ja päev) on siiski nauditav. Seda tasuks vaadata muuseas neil, kes pettusid mõrvalitsentsi nr 007 omaniku segaverelistes, XXI sajandil välmitud järglastes (Die another Day — Casino Royale — Quantum of Solace)

Lavastaja James Mangold ja 20th Century Fox pakuvad publiku meele lahutuseks destillaadini ausat põnevust, paeludes ikka peamise — pildirea — ja sama laitmatu helitaustaga (muusikaga) ning tekitades pinget ka naerulihastele, vaevamata ilmaaegu vaataja vaimu. Samal viisil, kui oli tavaks James Bondi paremail aegadel.

Kõige võimsamat tulevärki pakub seejuures näitlejatöö. Mis siis, et Tom Cruise sai CIA salaagendi peaosa juhuslikult, alles neljanda kandidaadina... Tulemus on täiesti tema film. Mõistagi osutus plussiks Cruise'i pühendumine — lisaks (Öö)rüütli rolli loomisele — algse käsikirja põhjalikule muutmisele. Viimati tegi Tom Cruise seda vist "Võimatus missioonis" (Mission impossible + MI-II + MI-III) Tolle motiiv oli, muide, vägagi Knighti moodi — kurikaval reetur omade leeris. Ent siin mingeid maske pole, võõra näoga plastmaski palgelt rebides pinevust lahti ei sõlmita. Niisiis ei saa neid löömafilme võrrelda, ometi tahaks loota paralleeli ses, et linale jõuaks ka Knight-I lõbusad järjed.

Naispartneri rollis on seekord Cameron Diaz, kes oli Tom Cruise'i paariline ka Vanilla Sky (2001) filmis. Nüüd tuleb aga naiskangelasel mitme leeri vahele sattuda:

Ühel pool salapärane mees, kellega ta filmi alul lennujaamas nagu kogemata saab kokku ja varsti elab koos üle ka hädamaandumise...


... Teiseks pooleks on CIA-agendi kolleegid, kes teda süüdlaseks peavad (lavastavad). Kolmandaks Hispaania roimarühmitus, kes jahib uut energiaallikat ja selle noorest leidurist autorit (Paul Dano)

Peaosaline paneb viimast kaitstes kaalule oma karjääri ja satub veel suurema riski alla, päästes ja abistades nais-peategelast. Mida sellest mängufilmist otsida ei tasu? Ajaloolisust, poliitikat ja seda, kuidas päris spioonid toimetavad ning — NB! — et see ei ole n-ö naistekas, siis pole oodata ka seksi ega imalat suhteromantikat; seejuures sobib film moraalinõudlikule vaatajale.

Filmi pealkirja ühtmoodi eksitavad tõlked eesti, läti, prantsuse (Nuit et jour) jmt keelde eiravad algupärast kõlamängu knightnight (rüütel—öö), kuna venekeeli on originaali suisa vastandatud, kummati mitte nii eksitavalt kui Eesti vmt maa filmilevis — vk Rycar' dnja = ek 'Päevarüütel' — ja miks mitte!

1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

Cameron Diaz on interneti ohtlikuim kuulsus. McAfee/CNBC andmeil on just tema nime veebis seotud pahavara või viirustega. Edetebali teisel kohal on Julia Roberts, kolmandal Jessica Biel. Otsides internetist teavet Diazi kohta, on üks võimalus kümnest sattuda veebiküljele, mis püüab kasutaja arvutit nakatada.