pühapäev, 11. jaanuar 2009

Kas Tony jääb ellu?

Kuri karjas! Jaanuarist täidab ETV oma uue programmi argiõhtuid ameerika maffiaseriaali “Sopranos” eelviimase hooajaga, alustades tolle 66. osast “Members only” (Sissepääs ainult liikmeile)

Sopranode n-ö uue hooaja võtab ETV2 kokku nii:

Aasta on läinud päevast, kui FBI puistas Johnny Sacki elamist ja tal tuli priiusega hüvasti jätta. Sacki äri jätkab Phil Leotardo, kelle läbisaamine Tony Sopranoga on viisakas, kuni ei süvene pinged maffiapere advokaadi Hershi ja tolle väimehe osaks saanud karmi kohtlemise tõttu. Klanni kuuluv Gene Pontecorvo, kes ühtlasi on tegutsenud FBI informandina, saab kopsaka päranduse ja loodab perega Floridasse kolida. Aga oodatav rahu jääb pelgalt unelmaks. Gene'il jätkub siiski oidu siitilmast vabal tahtel lahkuda… Jne


“Hea sari on. Alati paneb uut osa ootama,”
on üks fänn ETV veebiküljel arvanud ja ERR-i juhatuse liikme Hanno Tombergi sõnul peakski sari vaatajale “uus ja huvitav” olema. Muide, ameeriklastele lõppes sari veel tunamullu 10. VI 2007, so üheksandal (loe: üheksandal!) ekraaniaastal ja sedagi ilma õige lõputa. Eesti TV-st näeb praegu ikka aasta 2006 alul ekraanile jõudnud osi, milliseid ETV2 alanud aasta avanädala kestel võis loetella, saba mõnust suisa rõngas:
... Ela vabalt või sure Tere tulemast klubisse Sandistamine Kintsu kobedam tükk


Aga nüüd reaalne uudis: “Sopranode” sarja kurjus pole pelgalt kunst(lik), st maffiaelu kujutajad kehastavad kurja teleekraanil + päriselus. Mida äsja oma otsuses kinnitas ka kriminaalkohtunik Martin Marcus New Yorgi Ülemkohtus Bronxis:

Kahe mehe sooritatud murdvarguse eest, mis mh päädis politseinik Daniel Enchautegui (pildil paremal) surmaga, mõisteti sel reedel, 9. I 2009 kümneks aastaks vangi näitlejast narkomaan, 32-aastane Lillo Brancato juunior (pildil vasakul) HBO sarja “Sopranos” mafioosohakatis Matthew Bevilaqua.

Mõrv, mille sooritas tegelikult Brancato roimakaaslane, leidis aset 3 aasta eest. Hukkunud politseinik oli murdvarguse ohvri naaber. Teenistusest vaba 28-aastase politseiohvitseri äratas keset ööd väljast kostev aknaklaaside klirin, mistõttu ta helistas politseisse ja läks õue asja ise uurima. Rabava vastasseisu käigus tulistas ta kumbagi narkosõltlasest riisujat, nii Lillo Brancatot kui ka tolle kaaslast Steven Armentot. Samas haavas Armento saatuslik lask politseiniku rindkere. Oktoobris 2008 mõisteti 51-aastane Armento eraldi kohtuprotsessil eluks ajaks vangi (loo pikemat krimieritlust vt inglise keeles)

Maffiasari ei köida Eestis kaugeltki veerandit miljonit vaatajat nagu ETV tänavutalvise tipu, kodumaise ajaloosarja “Tuulepealne maa” paremate osade ajal. Küllalt pakub arutult krimilembene meelelahutus aga ainet mõtiskella eesti rahvusringhääling vabandust… ennast häbitult ERR-i nimega maskeeriva kosmopoliitse haisuhäälingu olemuse üle. Miks siin surutakse peale niisugust moraalivaba kunsti?

Avalik-õiguslik haisuhääling? Eesti rahvusringhäälingu seaduse §4 kinnitab, et avalik-õigusliku ringlevi tegelik eesmärk peaks olema panustada EV Põhiseaduses sätestatud Eesti riigi ülesannetele:

Selleks loob rahvusringhääling programme, toodab ja vahendab saateid ning korraldab muud tegevust, mis ükshaaval või kogumis:

(1) toetavad eesti keele ja kultuuri arengut;

(2) väärtustavad Eesti riigi ja eesti rahvuse kestmise tagatisi ning osutavad asjaoludele, mis võivad ohustada Eesti riigi ja eesti rahvuse püsimist;

(3) aitavad kaasa Eesti ühiskonna sotsiaalse sidususe kasvule…

(5) aitavad kaasa demokraatliku riigikorralduse edendamisele…

(7) väärtustavad perekonnal põhinevat ühiskonnamudelit;

(8) aitavad kaasa Eesti ajaloo ja kultuuri audiovisuaalsele jäädvustamisele.

Võiks küsida, mis sel kõigel “ükshaaval või kogumis” on pistmist Home Box Office'i maffiasarja esitamisega. Kas ühiskonnale terendab siit perekeskne mudel? Võib-olla...

See ongi ehk mõeldav, arvestades mismoodi 86-osaline sari õigupoolest lõppes kohutavaks nördimuseks telepublikule, kes USA-s aastast 1999 maffiapere toimetamisi pingsalt jälginud oli... Millise punkti autor David Chase kaablikanalil HBO juunis 2007 ekraanile jõudnud “Sopranode” viimsele, 86. osale pani, võib lugeda käesoleva postituse lõpus.

Mis saab Eesti TV-st? Soprano maffiapere käekäigust olulisem on meile ju eesti rahvusliku teabevälja ühe võimsama eetrilõida saatus. Mis saab meie kvaliteet-TV-st? Kas tema jääb ellu? Ohumärke on rohkem kui üks...

  • Eks (I) leidu neid, kel kavas uus avalik-õiguslik telekanal muuta tasahilju vene kanaliks. Selle aasta lõpuks. Venekeelsest AK-st on juba praegu (jaanuaris 2009) välja juuritud eesti keel. Enam ei tõlgi venekeelne AK uudistelõikudes eesti vmt keeles esinejate juttu subtiitreis, vaid vene keelt n-ö peale lugedes. Selline olevat indoeuroopa — ent sh NB! mitte skandinaavia — rahvaste teletraditsioon. Ja see juhtub üha avarama valikuvabaduse, pluralismi, demokraatia ning digitehnika ajastul, kus peaks endast mõista õigus olema ise valida telepildi juurde sobivas keeles helikanalit, rääkimata subtiitreist! Ja kui lisaks...
  • (II) osutub tõeks kartus, et ERR-i juhatuses võimu endale saanud raadiojuhid, mõistmata telespetsiifikat, teevadki ETV-st ringhäälingu... Siis ei jää üle muud, kui kõiki Soprano-huvilisi lohutada:

Tony eisure! Sari lõppes USA-s oma üheksandal eluaastal ilma lõpliku lahenduseta. Tony Soprano veedab kurikuulsa maffiaseriaali viimse osa lõpuminutid baaris, kuni keegi tundmatu ta kõrvale istub. Tulnuka palet meie aga ei näe. Tony tõstab pilgu tolle poole ja siis… Ekraan kustub.

Just nii sari lõpebki (vt "Sopranode" 5-minutist lõpustseeni U-tube'is) Pinged jäävad lahendamata. Massikultuuris on see üsna tähelepanuväärt kunstivõte, mis paraku teleseriaalide tavapublikule rõõmu ei paku, üksnes häirib. Ei jää siis aga muud kui leppida: Sopranode elu läheb edasi ja karistada saavad ainult vaatajad, kes selle jätku enam kunagi näha ei saa. Vähe sellest, ka Tony Soprano elu ja kurjus jätkuvad. Karistuseta. Aga mis siis enam sellest, kui üks õõnestatud kõlblusega televaataja enam neile kaasa elada ei saa.
(Vt ka Filmiveebi päevikukannet sarja lõpuhoojaja sisust AD2007 siit)

Maksab siis järgmist osa oodata?

4 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Huvitav analüüs Sopranode ja maffia ainetel.
Ma kahjuks pole seda sarja vaadanud. Kuigi see on filmitud New Jersey osariigis (kus on mu kodu ja kirik) ja sündmustik leiab aset minu koduosariigi jm linnades, ei suuda ma ühte ainustki osa läbi vaadata. Võib-olla on see tingitud sellest, et mul on selge arusaam maffia iseloomust kui inimese kurjuse ohjeldamatust organiseeritud kasutamisest. Sain selle pildi maffiast, kui olin lugenud ühe selle suurkuju Lucky Luciano elulugu, mis selgitas ka tema ja ta kaaskurjategijate südametut, küünilist ja kuritegelikku suhtumist inimühiskonda ja üldse elusse.
See on hästi esitatud Francis F Coppola filmides, kus lõpuks ka katoliku kirik on kuidagi kurjategijate kilda tiritud.

Ajalooline märkus, mis puudutab meie vabadusvõitlust: selgitasime inimestele kommunistlikku korda kui rahvusvahelist, diplomaatilist ja poliitilist kuritegelikku liitu, riigikorda ja maffiat. Selle organiseeritud kuritegeliku süsteemi liikmed on kahjuks ikka veel Eesti ühiskonna ja poliitika sees. Kommunistlik kord ja võim on meie rahvast füüsiliselt ja vaimselt, poliitiliselt ja ühiskonna struktuuri ning organiseeritud tegevust eetika ja moraali poolest laastanud ning labastanud. Kommunism on paljusid teadlikult ja teadmata kaasa tirinud, nagu "godfather" tegi ühe kõrgema katoliku vaimulikuga. Seepärast, kui momendil selle üle mõtlen, esitab "Godfather" (mille tähendus on ju ristiisa) palju tõsisemalt inimkurjuse ja elu traagikat kui, minu arvates, teleseriaal "Sopranos".

Soovin Teile head Issanda aastat. Issand on üle kõige: Khristos Victor!

Thomas Vaga

Holger ütles ...

ANONÜÜMNE KÜSIMUS RAHVURINGHÄÄLINGU UUE NIMETUSE KOHTA: Miks just haisuhääling?
HOLGERI VASTUS: Läinud hooajal 2008-2009 on Eesti Rahvusringhääling (ER) pakkunud hulgi labase nalja ja elitaarkultuuri (loe: vaimumannetuse) dekadentsi näiteid, mis minu arust ületasid avalik-õigusliku ringlevi vaatajate-kuulajate valuläve. Alates lastesaateist, kus tehti kahemõttelist seksitlikku (oraalseksile vihjavat) nalja. Loe sellest siit: http://isekiri.blogspot.com/2009/02/saame-kokku-kommionu-juures.html
Rahva enda raha (riigieelarve) ja n-ö õiguslikkuse arvel rüvetavad avalikkust mõlemast soost kirjaneitsid, pildudes neljatäheliste nilbustega kilde sellise suure kuulatavuse ja vaadatavusega rahvakanaleis, nagu Vikerraadio (kl 12:35) või ETV-1 (kl 21:35). Loe sellest siit http://isekiri.blogspot.com/2008/12/rahvusringhling-paadi-all.html
Ja viimaks muidugi eriti nürid naljad "Erisaates" (Anatoli Tavitšuk 3. XI 2008 http://etv.err.ee/arhiiv.php?id=87261) ja ETV aastalõpu "Edekabelis" (Hendrik Norman), neis püüti publikut köita väljaheiteliste assotsiatsioonide hurmaga. Siit see haisuhäälingu tiitel tuligi.

Anonüümne ütles ...

Ask Jeevesi koostatud vastuseta küsimuste Top 10:

1. Mis on elu mõte?
2. Kas Jumal on olemas?
3. Kas blondidel on lõbusam elu?
4. Mis on parim dieet?
5. Kas kosmoses on elu?
6. Kes on kuulsaim inimene maailmas?
7. Mis on armastus?
8. Mis on õnne saladus?
9. Kas Tony Soprano suri?
10. Kui kaua ma elan?

Pingerida on koostatud 1100000000 päringu põhjal, mis on tehtud 10 aasta jooksul, alates Ask Jeevesi käivitumisest 2000. aastal

Anonüümne ütles ...

Kurjus televisiooni vms raamis laseb tunda end parema ja kujutleda ehtsast etemana. Väga lunastav, kiire ja lahustuv. Välk ja pauk, näib, et oledki hea. Ja looda, et saad veel paremaks. Sopranod pole aga lahendus. Sopranodel ei ole lahendust. Ei ole sel sarjal ka lõppu, vaataja jäetakse pika ninaga ja vastusteta.
Endiselt jääd silmitsi ise enda ja maailma kurjusega. Inimesest, kes korduvalt ja aina Sopranosid jälgib, sarja taasmanustab ning jälle naudib, on tervislikum ja turvalisem hoiduda.