pühapäev, 21. märts 2010

Eetriookeani tormid ei vaibu

Rahvusvahelise ringlevi summutustava ei ole sugugi möödanikku kadunud. Just nüüd astub sellega võitlusse ka Eesti.

Meie eetrisõja-kogemus näis vajuvat XX sajandi süngemaisse kümnendeisse, mil eestikeelsete välissaadete kuulaja pidi kannatama Venemaa segamisjaamade lõrinat: olgu Talvesõja, II ilmasõja või Külma sõja ajal. Sel nädalavahetusel teatas Ameerika Hääl aga EL-i võimalikust sekkumisest eetrisõtta ehk täpsemalt meie, st EV välisministri lähiaja sammudest teabevoolule mitmesuguseid pärdeid püstitava Iraani vastu:
(...) Järgmisel nädalal oodatava Euroopa Liidu välisministrite avalduse eelnõu nõuab Iraanilt viivitamata elektronhäirete tekitamise lõpetamist. Vastasel juhul on Euroliit valmis meetmeiks Iraani summutamispoliitika vastu (...) Brüsselis reedel ajakirjanikeni jõudnud avalduse projekt ei loetle summutamise võimalikke järelmeid Iraanile. Euroopa uudisrapordid mainivad siiski 2 taktika kaalumist: ekspordikeeld varustuse osas, mis võimaldab Iraanil seirata e-posti- ja mobiilisidet, või kõigi Iraani saadete blokeerimine, mida kannab üle summutamise sihtmärgiks sattunud Eutelsati sidesatelliit...
Ameerika Hääl (VoA) pole ainus Lääne teabelõit, kelle pärsiakeelsed telesaated — Persian News Network — on pidanud läinud aastast saati kogema aeg-ajalt ägenevaid antisignaale nii Teherani kui temaga eletroonilises sõjakäigus kampa löönud Havanna poolt.

(Teisi summutet pärsia- ja araabiakeelseid saateid leotleb vaatlus Külm sõda Iraani moodi)
Osa välistelesaadete ülekandeid iraanlasile on juba viidud Hot Birdi teisele, summutuskindlamale satelliidile. Samas levib kuuldusi, et lisaks kosmosse suunatud signaalidele on Iraani suurlinnu kiiritatud satelliidivastuvõttu Maa peal häirivate mikrolaineitega. Need pidavat aga pärssima mitte ainult end salaja antennitaldrikuga varustanud telepubliku, vaid ka kõrvaliste, täiesti süütute inimeste tervist.
Ajaleht Mardomsalari süveneb pealkirja all “Summutusignaalid: piir poliitika ja tervise vahel” teatud TV-sateliitide segamissignaalide küsimusse. Neil signaalidel on kahjulik mõju rahva tervisele. Viimastel päevadel on märgatavalt tõusnud nende inimeste arv, kes pöörduvad kliinikuisse peavalu või -pöörituse kaebusega.
Samas jätkub VoA saadete traditsiooniline summutamine. Nagu äsja ametlikult kinnitas Etioopia (vt VOA 18. ja BBC 19. III 2010), püütakse seal summutada VoA lühilaine-saateid amhari keeles. Etioopia valitsus seostab neid samme VoA ässitava sekkumisega oma siseasjusse, ameeriklased aga hoopis lähenevate, 23. mai parlamendivalimistega. Ameerika Hääl teeb etiooplastele saateid ka muis keeltes, kuid 2008. aastast peale on summutatud justnimelt amharikeelset — ja mitte ainult VoA, ka Saksa Laine — programmi (vt Bloomberg 19. III 2010) sessamas multietnilise Etioopia levinumas keeles.

Ameerika Hääle jt lääneriikide saateid summutavad peale Iraani ja Etioopia ka Kuuba, Hiina, Põhja-Korea, Vietnami jm punavõimurid. Kosmilist summutustehnikat on seni rakendanud vaid punahiinlased.

1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

Lisaks sateliittelevisiooni segamisele kasutavad Totalitaarsed riigid veel internetikeskonnas üht just viimastel aastatel levima hakanud moodust... ja selleks on vastava eriväljaõppe saanud palgalised kommentaatorid kellede ülesandeks on valitsuse poliitikat kritiseerivate kommentaride NAERUVÄÄRISTAMINE... Teadlased on nimelt järeldusele jõudnud, et ei keelamine ega mahategemine pole nii efektiivne kui kriitika pööramine NALJAKS sest enamus vähe mõtlevaid vaatajad/lugejad ei süvene kirjutatu mõttesse ega tagamaadesse ... Eks ole meilgi sellest ideest innustust saanud erakondi ...