teisipäev, 7. august 2012

Pikk tee Cam Ranhi äärest Arlingtoni

Ühendriikide kaitseministeerium teatas 6. augustil 2012, et sõjavangide ja kadunud isikute büroo (DPMO) on tuvastanud kahe Vietnami sõjas kadunuks jäänud USA sõjaväelase säilmed ja andnud need üle perekondadele. Üks tuvastatu on major Aado Kommendant Lakewoodist New Jersey osariigis, teine kolonelleitnant Charles M Walling Phoenixist Arizona osariigis. Mõlemad maetakse sõjaväeliste auavalduste saatel 8. augustil, nende hukkumise XLVI aastapäeval Arlingtoni sõjaväekalmistule.

Charles Walling
(1938-1966)
Aadu Kommendant
(1941-1966)
Walling ja Kommendant olid 8. VIII 1966 hävitus-pommitus-lennukil F-4C Phantom II õhutoetus-ülesandega Vietnami Song Be provintsis. Teised piirkonnas viibinud ameeriklased nägid lennukit alla kukkumas, ilma et ükski langevari oleks avanenud.

• Otsingu- ja päästeoperatsioon õnnetusele järgnenud päevil ei toonud edu.
• Aastal 1992 uuris õnnetuskohta USA—Vietnami ühismeeskond, küsitledes ka kohalikke elanikke, kes olid leidnud lennukitükke.
• Aastal 1994 tegi USA—Vietnami ühismeeskond õnnetuskohal väljakaevamisi ning leidis Wallingi nimega identifitseerimismärgi jm varustust.
• Aastal 2010 kaevati samas uuesti ja leiti mh inimjäänuseid. Säilmete tuvastati kasutati nii kaudsete kui otseste tõenditega, viimaste hulgas mitokondrilise DNA-ga.

Aado Kommendant sündis 9. augustil 1941 Paides. Tema isa Verner Kommendant oli transpordi-ettevõtja. Nende pere saabus USA-sse märtsis 1950.

Lakewoodi keskkooli lõpetas Kommendant 1960. Ta valiti oma lennu ilusamaks poisiks. Kommendant soovis tollal saada ärimeheks. Aastal 1964 lõpetas ta ärijuhtimise eriala Miami ülikoolis. Samal aastal astus tegevteenistusse USA õhuväes. Kommendandi sihiks oli saada 5-aastase sõjaväe-teenistuse järel tsiviillenduriks.

Ühendriikide õhuväes tõusis Kommendant majori auastmeni. Teenis juulist 1966 taktikaliste hävitajate 557. eskadrillis Vietnamis Cam Ranhi lahe õhuväebaasis. Kommendandi ja Wallingi lennuk oli koha peal 17. lahinguülesannet täitmas, kui see Viet Congi jõudude poolt sama aasta 8. augustil alla lasti.

Sel päeval tabas Okinawal asuva Välissaadete Teabeteenistuse (FBIS) seirejaam kaht Hanoi raadio saadet F4 allatulistamise ja 2 (?) selle pardal olnud jänki tapmise kohta Saigonist umbes 60km kirde pool. Kuna Walling ja Kommendant olid ainsa tol päeval mainit piirkonnas kaotsi läinud F4 pardal, siis leiti, et kui saade vastab tõele, siis on see seotud kol-ltn Wallingi ja mjr Kommendandi käekäiguga.

Kommendant on pälvinud USA autasud: The Distinguished Flying Cross, The Air Medal, The Purple Heart.

Vello Ederma andmeil on aastatel 1962-1973 Vietnamis langenud kuus eesti poissi. Need on…
       Mark ENARI      (†1966)
    Lauri KANGRO    (†1969)
Aado KOMENDANT  (†1966)
      Jaak KURI       (†1967)
    Toivo NÕMM    (†1971)
 Arvi ROHTVÄLI  (†1968)

Eestis räägitakse kõikide langenute mälestamisest Võidupühal. Ka kõiki neid tuleks Eestis siis meelde tuletada, kes hukkusid võitluses kommunismi vastu USA vormi kandes.

Kommentaare ei ole: