neljapäev, 13. märts 2008

Idaeuroopa kevad 40!

On juubel Praha kevadel — sündmuste ajaloolisel arengul, ilma milleta läinud sajandi kuuekümnendad poleks kunagi saanud kuldseiks

Praha augustis 1968
Siis, 40 aasta eest veel ei nimetatud neid arenguid Praha kevadeks. Kõigepealt sai "Praha kevadena" (Pražské jaro) tuntuks 1946 alanud ning tänini kestev muusikafestival.

Kuid pärast augustit 1968, pärast inimnäoga sotsialismi muljumist tankiroomikute alla (milles kahetsuseta osales nüüdseks pigem punaprofessori ja Eesti Meedia kolumnistina kui inimsusvastaste tegude sooritajana kuulus Rein Veidemann) ning pärast resovetiseerimise vaimus järgnenud nn normaliseerimise aastaid Čehhoslovakkias sai Praha kevade termin sootuks teise, poliitilise tähenduse.
Čehhide ja slovakkide reformiliikumine, nagu ka selle armutu mahasurumine, oli kommunismi parandamatu surmatõve sümptomiks. Prahas jäi Kreml kõigi, nii omade kui välismaailma, nii parem- kui pahemjõudude ees inetult alasti — õigustus vägivallale relvitu ja rahumeelse slaavi hõimurahva, venelaste pahaaimamatute sõprade ning oma kauaste idee- ja parteikaaslaste vastu oli ilmvõimatu.
See oli pelk imperialism, mille juured ulatusid idamaisesse despootiasse.
Ja nõnda see 40 aasta eest algas:
Ameerika Hääle eestikeelsest saatest 1968. aasta...
13. märtsil:

... Praha Raadio kommentaatori arvamuse järgi ei ole kuskil Ida-Euroopas teada sündmustest Čehhoslovakkias. Ta väitis, et ainult Jugoslaavia leht Borba [Võitlus] toovat ära sündmusi Čehhoslovakkias.

15. märtsil:

... Čehhoslovakkia kompartei ametlik häälekandja Rudé právo [Punavõim] ütles [---], et käimas on informatsioonimonopoli likvideerimine. Selle monopoli likvideerimine tähendab, et likvideeritakse võimumonopol, mille alustajaks oli kitsas ring inimesi, ütleb leht. Samal ajal arvustatakse Prahas seda, et Čehhoslovakkias sündivaist muutusist vaikivad informatsiooniallikad Ida-Euroopa teistes kommunistlikes maades.

Nõukogude ajakirjandus vaikib sellest, teatas Praha Raadio korrespondent Moskvast. Ta lisas, et ka Ida-Saksamaal on kompartei leht Neues Deutschland [Uus-Saksamaa] vabaduse edukäigust Čehhoslovakkias avaldanud ainult [Antonín] Novotný taga seisva tiiva vaateid, mis hukka mõistavad seda, mida nad nimetavad spontaanseks demokratiseerimiseks.

Antonín Novotný võeti presidendi kohalt maha ööl vastu 23. märtsi 1968.

Ja idatotalitarismi päikest tabas čehhi varjutus.
Kommentaare ei ole: