esmaspäev, 8. veebruar 2010

Eesti Meedia hiina õppetund

Täna esitles Eesti Meedia oma lõitade kaudu (Elu24.EE, Kuku-raadio) ning kordas Teavameedia (Raadio Sky+) ja Õhtuleht värske uudisena u 9 kuu tagust sündmust — nagu oleks Pekingi raadio (China Radio International, CRI) täna (8. II 2010) avanud eesti- ja leedukeelse veebivärava. Mis on mitmeti eksitav sõnum.
  • Esiteks pole tegu mitte Hiina välisraadio CRI-ga, vaid surrogaatse Pori KL-saatjat kasutava Soome — Hiina RV segaettevõtte FutuVision Media Oy Raadio86-ga, mis nimetab oma saateid eesti keeli "Hiina tunniks". Toimetusega mitte Beijingis, vaid Tamperes ja saadete koostajaiks Soomest värvatud eesti keelt oskavad robot-ajakirjanikud (Taavi Niinimaa, Agneta Land-Koskinen, Anu Lohk, Riho Laurisaar jmt), kelle töö piirdub teiste ja mujal koostatud Hiina RV-d puudutavate sõnumite raadio- ja veebivahendusega.
  • Teiseks on kõne all mullune fakt, mainitud eestikeelne raadio+veeb toimib ammu, hiljemalt 15. aprillist ja nt World Radio & TV Handbook avaldas teate uuest eestikeelsest välissaatest läinud aasta maikuises lisas (PDF) Isekiri on samuti sest rääkinud mitu korda. Näiteks kommentaaris Taevase rahu väljaku veresauna meenutuseks. Ka Raadio-86 eesti+leedu toimetuse ametlik avamine 4. VI 2009 — seni käis katsesaade — ühitati kurikuulsa verevalamise aastapäevaga.
Miskipärast magas nii suure kui väikese algustähega (E)esti (M)eedia selle märkimisväärt sündmuse õigel ajal maha ja vist püüab nüüd toda mullukevadist lund pakkudes tasa teha, võttes lätteks vahepeal varjusurmas suikunud Sõltumatu Infokeskuse teabe:
Esmaspäeval, 8. veebruaril avati Pekingis eesti- ja leedukeelsed internetiportaalid http://ee.radio86.com ja http://lt.radio86.com...
Ega keegi eeldagi, et Elu-24 ajakirjanik peaks neid varahommikuti üle lahe kostvaid saateid kuulnud olema. Ju võinuks aga seda, kas portaal oli tõesti sünnitatud täna või 9 kuud varem, tuvastada portaalinuppude sisust ja avaldamisajast. Viimati eesti teabevälja täiendanud välismaiste ringhäälingusaadete auks võib küll märkida, et need on vahepeal kulunud kuudega parenenud, nn päevauudiste vanus "Hiina tunni" saateis on pisut kahanenud, nii et viivitus on praegu keskmiselt 8 päeva. Ent kordussaadete osa on ikka kolossaalne. Eesti ringhäälingu ajaloos ei ole nii veidraid välissaateid veel kunagi varem olnud.

Siit võiks jätkata irooniliselt nii hiina alahoidlikkuse teemal kui ka selle mõjudest Eesti Meedia AS-ile. Ennekõike teeb Isekiri aga tõsiselt 3 olulist järeldust nn uudisloome toimisest eesti teabelevis.
Isegi juhtivad massimeediumid Eestis...
  1. EI OLE TUNDLIKUD piisavalt märkamaks olulisi uudiseid nende toimumishetkel...
  2. EI KONTROLLI enda vahendatud sõnumite sisu tõelevastavsut...
  3. EI OTSI KINNITUST neile sõltumatu(i)st allika(i)st.
Radio86 eesti—leedu toimetuse avamispidu peeti niisiis mullu 4. juunil Helsingis. Selle leedu- ja eestikeelne nn Balti toimetus asutati juba 2009. aasta aprilli algul. FutuVision Radio86-l Tamperes Pinninkatul on praegu audiovisuaalne väljund, sh ring- või taskuhääling (CRI v Radio86) olemas 7 keeles: soome, rootsi, inglise, prantsuse, taani, leedu, eesti keel. Lisaks mõnesugune veebitoodang veel kolmes (norra, hollandi, islandi) keeles.

Balti toimetus avati Taevase rahu meeleavalduste verise mahasurumise XX aastapäeval väga pidulikult — Hiina suursaadiku jm VIP-ide osalusel ja eestlasest laulja (+robotreporteri) etendatud eeskavaga — tsitaat mullusest pressiteatest (vt siit):
The celebration culminated in the performance of "One World, One Dream," a theme song from the Beijing Olympics, by Radio86 journalist Taavi Niinimaa. After his performance, the Estonian opera singer (!?) received accolades for his pronunciation of the Chinese language.
FutuVision Media Oy:n toimitusjohtaja Zhao Yinong oli varem 11. V 2009 teatanud aga järgmist:
Radio86 on aloittanut kiinalaiseen kulttuuriin keskittyvän radiokanavan lähetykset. Lähetykset kuuluvat keskiaaltotaajuudella 963kHz. Ohjelmaa lähetetään päivittäin aamulla klo 5.00-9.00 sekä illalla klo 18.00-01.00 välisenä aikana. Digita toimittaa palvelun Porin keskiaaltoasemalta. Uuden radiokanavan ansiosta keskiaaltoradiolähetykset alkavat jälleen Suomessa.

Radio86 Tampereen keskustassa rautatieaseman tuntumassa...
...is made up of a multinational team of media professionals who strive to stay on top of latest events in China and who chart what the Western audience wants to know about China...
...Tuotanto alkoi vaatimattomasti Suomesta, ja nyt meillä on viikoittaiset ohjelmat Ranskassa, Ruotsissa, Tanskassa ja Belgiassa. Radio-ohjelmat ja nettisivut on tehty yksilöllisesti kunkin maan kohdeyleisön mukaan.
”The aim of Radio86 is to provide ample and diverse information on China and its culture to our audiences in the Nordic and Baltic countries. We are committed to this mission in the long-term," Zhao Yinong, Managing Director of FutuVision Media Ltd. says. The shows, presented in a Estonian, Lithuanian, Russian, Polish and German, all focus on China. The Estonian and Lithuanian radio programs are produced by Radio86 in Finland, and additional content is provided by China Radio International.

All the programs and websites are tailor-made to suit the interests of the target groups in each country.

The content of the websites and radio shows consists not only of the efforts of our European journalists, but also of material we receive from our corresponding journalists in China.
Kvaliteetmeedia häbimärgid
Ülatoodud katkeist FutuVision Media Oy soome- ja ingliskeelseist pressiteateist piisab küllaga, et Eesti peavoolumeedia kesksemad "uudiste"-vabrikud lohakuse ja kergeusklikkuse eest häbiposti naelutada. Kvaliteetmeedia mandumine annab võimaluse teistelegi, võib-olla sootuks uutele vaenlastele, sarnaste või hullemate psühholoogiliste operatsioonide korraldamiseks. Kui punahiinlased ja nende (roosa)soomlasist uimasevõitu käsikud on jala meie erameedia ukse vahele saadud, siis on Kremlil see korda läinud ammugi.

Täiendus 9. II 2010 Tähelepanuväärse aegumise + punahiinalikku (Xinhua) näivtõelust tekitava sisu kiuste avaldasid selle nn uudise eilset BNS-i tsiteerides ka luterlik uudisteportaal Uus Eesti ning Eesti Meedia AS-i tütarettevõtte Ühinenud Ajalehed maakondlikud lõidad:
  • pealkirjaga "Hiina riiklik rahvusvaheline raadiojaam CRI avas esmaspäeval eesti- ja leedukeelsed veebiküljed..." kirjutas mullusest sündmusest tänane Pärnu Postimees ja...
  • pealkirja all "Hiina riigiraadio avas eestikeelse veebikülje" ka tänane Järva Teataja.
Ja täiendus 10. II 2010 Eesti Rahvusringhääling ja ETV-1 saade "Terevisioon" lisasid täna oma poolt:
Esmaspäeval (õieti: aprillis 2009) avati Pekingis (loe: Tamperes) eesti- ja leedukeelne internetiportaal ee.radio86.com ja lt.radio86.com, mis pakuvad Hiina (RV) temaatikale keskendunud infomaterjali. China Radio Internationali ametlik portaal CRI-Online on alates 1998 avanud eri keeltes 61 veebilehte ja 18 online-raadiot. Juba pealiskaudsel vaatlusel on selge, et tegemist on Hiina riikliku propagandakanaliga.

8 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Eesti ajakirjandus ka käitub järjest rohkem robotina

Holger ütles ...

Xinhua edastas ingliskeelse uudise Tampere alates aprillist toodetava nn Hiina tunni veebilehe kohta 8. veebruaril 2010 kl 6:49Eaj - vale või eksitav osa teabest on allpool pandud kursiivi:

BEIJING, Feb. 8 (Xinhua) - China Radio International (CRI), the only state international radio broadcaster, launched China's first Estonian and Lithuanian websites here on Monday.

China's State Council Information Office and related foreign embassies in China sent letters to CRI, congratulating it on the launch of the websites and speaking highly of its efforts and achievements in promoting the China-Estonia and China-Lithuania understanding and exchanges and boosting the cooperation between China's media and the media of other countries.

Both the Estonian website (http: //ee.radio86.com) and the Lithuanian one (http: //lt.radio86.com) will release information on China's business, culture and tourism in the form of texts, photos, audio and video webcasts.

The launch of the two websites has made CRI Online, a multi-language website of CRI, the web platform with the largest number of language services in the world.

CRI Online, officially set up in December, 1998, now offers 61 language services and 18 webcast stations and is an important window on China for world netizens.

(Flatfish information = italic)

Anonüümne ütles ...

baltic new service on eriti hea suutäis, nende äralollitamisega õnnestus teadet läti ja leedu keeles ka teistele levitada

Anonüümne ütles ...

Veebruarikuu 11. päeval avab Märt Läänemets (Tartu, Lossi 3-425) loenguga „Usk ja usuühingud tänapäeva Taiwanis: konstruktiivse religioosse pluralismi näide post-industriaalühiskonnas“ Eesti akadeemilise usundiloo seltsi loengusarja „Religioonid ja ühiskonnad“

Kõikidele huvilistele avatud sarja kava:
11. märts Ülo Valk „Jumalad kui liitjad ja lahutajad: küla, hõim ja rahvas hinduistlikus Indias“
8. aprill Marko Veisson „Traditsionalism, kristlus ja islam konkureerivate rituaalipraktikatena Põhja-Ghana multireligioossetes kogukondades“
5. mai Ringo Ringvee „Usk ja usuühingud tänapäeva Eestis. Mineviku varjud ja tuleviku väljavaated“

NB! Kõik loengud algavad kl 16

Lisateave EAUS-i kodulehel www.eaus.ee
(SI-16)

Anonüümne ütles ...

Siin see SI eksitav sõnum 8. II 2010 kl 8:51 Eaj:
Hiina avas Baltikumi suunatud veebilehed

Esmaspäeval, 8. veebruaril avati Pekingis eesti- ja leedukeelsed internetiportaalid http://ee.radio86.com ja http://lt.radio86.com, mis pakuvad video- ja audiomaterjali ning peamiselt Hiina majandusele, kultuurile ja turismile orienteeritud informatsiooni.

Mõistagi toimus see Hiina Riikliku Infobüroo valvsa pilgu all. Väidetavalt on ka Eesti ja Leedu Hiina saatkonnad juba õnnitlenud CRI-d uute veebilehtede avamise puhul. Samuti olevat Hiina Riiklik Infobüroo ja saatkonnad avaldanud CRI-le tunnustust edusammude üle Hiina ning Eesti ja Leedu vastastikuse mõistmise edendamises, mis aitab kaasa riiklike suhete arenemisele.

China Radio Internationali ametlik portaal CRI-Online on alates 1998. aastast nüüdseks avanud 61 veebilehte ja 18 online raadiojaama, mis edastavad informatsiooni paljudes maailma keeltes. Samuti pakub CRI-Online mobiiltelefonidele mõeldud teenuseid, võimaldades huvilistel saada informatsiooni Hiina kohta oma emakeeles.

Allikas: Radio86/CRI
(SI - 11 hiina)

Holger ütles ...

FutuVision Media Oy (Tampere) Hiina tunni eestikeelne veebiteade (eksitav või valeteave kursiivis):
8. veebruaril avatakse Pekingis esimesed eesti- ja leedukeelsed hiinateemalised internetiportaalid.

China Radio International'i ametlik portaal, CRI Online, on nüüdseks avanud juba 61 veebilehte, mis edastavad informatsiooni enamikes maailma keeltes.

Hiina Riiklik Infobüroo ning Eesti ja Leedu Hiina saatkonnad on õnnitlenud CRI-d uute veebilehtede avamise puhul. Samuti avaldasid Riiklik Infobüroo ja saatkonnad CRI-le tunnustust tehtud edusammude üle Hiina ja Eesti ning Leedu vastastikuse mõistmise edendamises, mis aitab tulevikus kaasa riikidevaheliste suhete arenemisele.

Uued veebilehed (http://ee.radio86.com and http://lt.radio86.com) pakuvad laias ulatuses video- ja audiomaterjali ning peamiselt Hiina majandusele, kultuurile ja turismile orienteeritud informatsiooni.

Alates 1998. aastast on CRI Online eesmärgiks olnud pakkuda informatsiooni erinevates keeltes üle kogu maailma. Viimastel aastatel on asetatud pearõhk majandussektorile ja sellega seonduvatele teenustele.

CRI Online on loonud multimeediaplatvormi, mis koosneb 61-st eri keeles veebilehest ja 18-st on-line raadiojaamast. Samuti pakub CRI Online mobiiltelefonidele mõeldud teenuseid, võimaldades sellega kõikidel huvilistel hankida informatsiooni Hiina kohta oma emakeeles.


Allikas: Radio86 5. II 2010 kl 14:08Eaj (teksti muudetud viimati 7. II 2010 kl 23:34Eaj)

Anonüümne ütles ...

Siin Hiina tunni podcast maist 2009 jaanuarini 2010 Google-puhvris : http://74.125.77.132/search?q=cache:kKCXlFRfLEoJ:ee.radio86.com/podcasts/feed+radio86+Hiina+meedias+lood+naistele+m%C3%B5eldud+Rootsi+linnast&cd=1&hl=en&ct=clnk

Anonüümne ütles ...

CRI 24. IX 2009:
CRI Online, the multi-language website of CRI formally launched 6 more foreign language services on Wednesday (23. IX 2009), bringing the total number of language services operated on CRI Online to 59.

The 6 new website editions:

Belarusian (belarusian.cri.cn), Dutch (nl.radio86.com),
Greek (greek.cri.cn),
Hebrew (hebrew.cri.cn),
Icelandic (is.radio86.com) and Norwegian (no.radio86.com.

The six newly-launched news services are the first of their kind in their own native languages in China, CRI president Wang Gengnian told press in Beijing, adding that they provide information about business, culture and tourism in China, and offer Chinese music and free online Chinese classes, via their multimedia platforms in the form of texts, photos, and audio and video webcasts.

"This is also CRI Online's latest move in further consolidating its cutting edge in multi-language services and enhancing its capacity in international broadcasts and communication, following its earlier online services launched in Ukrainian and Croatian in 2008," he said.