reede, 10. september 2010

Anastaja süda

Reservkolonelleitnant Tony Shaffer
(Jamie Rose — NYT)
Ühendriikide Sõjaluurevalitsus DIA üritab blokeerida Afganistani anastamise saladusi paljastava 300-leheküljelise raamatu «Operatsioon Tume Süda» (Operation Dark Heart) levikut, mis ohustavat USA riiklikku julgeolekut.

Raamatu autor on kolonelleitnant Anthony A Shaffer (pildil), kes on lobedalt kirja pannud oma 5-kuise Afganistani-teenistuse DIA tsiviilohvitserina, varjunimega Christopher Stryker, aastal 2003. Ta vallandati kaitsejõududest 2006 ja töötab praegu Washingtoni ühes valitsusvälises julgeoleku-uuringute keskuses Center for Advanced Defense Studies.

Pentagon jätkab läbirääkimisi raamatu autori, advokaadi ja kirjastajaga esmatrüki 10-tuhandelise tiraaži äraostmiseks, aga NYT andmeil ei ole nad leppeni veel jõudnud.

Raamatu võiks DIA poolest avalikustada pärast teatud seikade kinnikatmist musta trükivärviga, mis tähendaks uustrükki. Sestap on raamatu ametlik üllitamine septembri algusest kuu lõppu lükatud.


Enne kui DIA teose heakskiidu muude USA salateenistuste poolt vaidlustas, jõudis kümneid eksemplare väljapuhastamata saladustega teosest juba arvustajateni ja veebipoodide kaudu ka tavalugejaini. Nii hankis ka ajalehe NYT toimetus läinud nädalal ühe eksmplari. Tartus tegutsev Krisostomuse veebipood pakub seda aga praeguseni 388kr eest (õige hind 25USD)

«Operatsioon Tume Süda» sisaldab NYT andmetel tõesti mõningaid üksikasju, mis tavaliselt selliste käsikirjade ülevaatamise tulemusel eemaldatakse. Näiteks leidub CIA ja NSA sõjakolletes tegutsenud ohvitseride nimesid, viiteid NSA "hääleseire-süsteemile" ja ameeriklaste luuresööstudele Pakistani. Kolonelleitnant Shaffer tunnistab raamatus ka ise, et teda loeti DIA ülemuste seas hulljulgeks tiigriõrritajaks. Nii kirjeldab ta päise päeva ajal Kabuli telefonijaama korraldatud reidi, et hankida kõigi Afganistani mobiilikasutajate nimed ja numbrid. Samuti oli Anthony Shaffer isiklikult pannud ette tungida salaja Pakistani, et luurata talibite sealse peakorteri järele.

Uudishimu ja ootuste pinge on mitmete märkide järgi juba päris üles kruvitud.

Kommentaare ei ole: