kolmapäev, 1. september 2010

Okupatsiooni hinna maksavad Taani + Eesti...

Afganistanis hukkunud sõjaväelaste suhtarv näitab, et Eesti maksab meile ebaolulise ivasioonikampaania eest proportsioonitult kõrget hinda. See pole ainult välispoliitiline lõiv NATO partnerluse eest. Kõrge hinna taga on ka majanduspoliitiline põhjus — noortel ei ole Eestis asjalikumat rakendust kui end Mooloki ette heita.

Tänavuse augusti lõpp sai topelttraagiline: hukkus kaheksas eesti kaitseväelane Afganistanis + üks Pärnus endalt elu võtnud veteran. Mõlemad on saanud presidendilt Kotkaristi, esimene pärast, teine enne surma — alles poole aasta eest. Võrdluseks muude väikeriikide kaotused NATO juhitaval ISAF-i missioonil: Läti sõjaväelasi on surma saanud 3, kuna Soome, Leedu ja Belgia on kaotanud vaid 1 (loe: ühe) sõduri.

Pingerida rahvusvahelise koalitsiooni riikidest, kes on kaotanud Afganistanis kõige enam elavjõudu 100 tuhande elaniku kohta:

  1. Taani – 0,65
  2. Eesti – 0,6
  3. Suurbritannia – 0,5
  4. Kanada – 0,45
  5. Ühendriigid – 0,4
  6. Norra — 0,2
  7. Holland – 0,15
Pingereas tahapoole jäävail mail on iga 100000 elaniku kohta kõigest ≤ 0,1 langenut: 8. Austraalia. — 9. Prantsusmaa. — 10. Rumeenia. — 11. Hispaania. — 12. Saksamaa. — 13. Itaalia.
Tabel blogist Eesti Meel 1. septembri seisuga, värskemaid andmeid vt iCasualties.ORG-i veebiküljelt (Operation Enduring Freedom)


Panustame okupatsioonikoalitsooni liiga kallist vara — noori elusid. Miks? Üheks seletuseks on noorte tööpuudus. Masu peksab eriti valusasti maa-tuleb-täita-lastega-põlvkonda, kes praegu on alustamas oma elu kolmandat kümnendit. Ent iseseisva (töö)elu alustamiseks ei jagu vabu kohti eraettevõtluses ega avalikus tsiviilteenistuses.

Eesti on alla 25-aastaste inimeste töötaoleku määralt EL-i kolmas maa! Ses vanusegrupis on töötus sügavaim vaid Hispaanias ja Lätis.
Noortetöötuse edetabel EL-is jaanuari... juuli 2010 seisuga Eurostati järgi

  1. Hispaania — 41,5%
  2. Läti — 39,5%
  3. Eesti — 37,2%
Kogu EL-i keskmine 20,2%.
Andmed Äripäevalt ja Delfi.EE-st
Võimaluse suhteliselt hästi teenida pakub riskantne palgasõdurielu. Riski suurendab juhusliku kontingendi tavatult tugev tung profisõjaväelaste ridadesse. Riski ei aita maandada ka EV võimuladvik, kes pidanuks Eesti-sugusele väikeriigile taotlema ohutumaid provintse kui Helmand meie poiste praeguse operatsioonialana.
Välispoliitilist pugemist ei saa maksta meie noorte elude hinnaga!

1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

Kui EW tegi ilma peekoni ja võiga, siis EV saab kuulsaks kahuriliha eksportijana.